Chopin – małymi kroczkami do celu

Chopin zdobył sławę na skalę światową. Wpływ na to miało wiele czynników, jednak najważniejszymi stał się oczywiście jego talent. Daleko za nim można postawić ogrom pracy, jaką Fryderyk codziennie wkładał w swoją twórczość i umiejętności techniczne.

Ucząc się gry na fortepianie już od najmłodszych lat od swojej matki, niedługo później stał się uczniem szanowanego w towarzystwie nauczyciela Wojciecha Żywnego, który to jednak już po kilku latach współpracy zorientował się, że to on może uczyć się od swojego ucznia. Już w roku 1822, czyli w momencie, w którym Fryderyk miał około 10 lat Żywny przestał uczyć małego geniusza. I chociaż Chopin umarł młodo mając wielką sławę i uznanie w środowisko kosztowało go to wiele wysiłku i pracy. Każdy dzień przybliżał go do realizacji wyznaczonych celów i zadań, między innymi poprzez stawianie wymagań powyżej norm.

Dzięki temu jego talent miał szansę ewoluować zgodnie z tempem umysłu i duszy oraz serca kompozytora, czego efektem są oczywiście wszystkie jego dzieła, które liczone są w setkach. Chopin komponował od najmłodszych lat, w wieku szkolnym na swoim koncie posiada kilka poważnych kompozycji, już parę lat później jego utwory grywano na salonach, a on sam dawał koncerty w największych światowych placówkach edukacyjnych, salach koncertowych i na dworach. Był traktowany jako cud swojego wieku i tak też jest traktowany do dzisiaj. Fryderyk Chopin sławił Polskę zarówno za życia, jak i teraz- po śmierci. Pomimo iż wyjechał poza granice naszego kraju w roku 1830 przez resztę życia wspominał swój kraj i tęskniła za nim, pragnąc wrócić do niego, odzyskać siły zdrowie, wigor i witalność- stać się na nowo tym samym człowiekiem, jakim był przed wyjazdem. Jego życzenie nie zostało jednak spełnione. Zmarł w Paryżu, a jego serce przewiezione zostało do Polski.

Wszystkie lata życia Chopina były w całości poświęcone muzyce. Nie miała on żony, nie posiadał także potomstwa, jedyne co miał i pozostawił następnym pokoleniom to cudowna muzyka, którą cieszyć i delektować możemy się do dzisiaj.

1 thought on “Chopin – małymi kroczkami do celu

  1. Bez wątpienia Chopin to postać do naśladowania ze względu na jego zdeterminowane w dążeniu do celu.

Comments are closed.